english czech

Welcome to Easy Direction

The main areas we deal with are financial literacy, lifestyle and travel. We are of the opinion that everyone can have an opinion, a dream and desires that may not be the same as ours. This does not prevent us from discussing and finding compromises or learning something new.

Our pilot project is the First Reasonable Cleaning Pyramid, which aims to reduce waste in our neighborhood and recruit new volunteers with a desire to relieve our planet and the environment. Anyone in the world can get involved and contribute to change that is immediately visible.

We do not preach, we only share our experiences that have made our lives easier. Some people can find inspiration, motivate someone, and even make their dreams come true.

Join the activities of our association

First reasonable cleaning pyramid

Volunteer cleaning action and EasyDirection.org pilot project to improve the environment around us.

Roam club

There are millions of tourists, hikers, trekkers, or travelers … But we are the wanders. We will be adding more information as soon as I get back from my current wander through the Czech Republic.

Latest blog articles

Gain inspiration, gain our experience

Brusel

27/08/2019 12:42 pm

Před mojí první návštěvou tohoto evropského města jsem si přečetla plno článků jaký Brusel je, co tam člověk najde a taky o tom, co ve městě navštívit. Bohužel jsem se kolikrát dočetla plno negativních ohlasů a to právě kvůli nepořádku v ulicích. Přesto mne to do Bruselu velmi lákalo. Chtěla jsem stát pod Atomiem a také […]

Lovaň

27/08/2019 12:41 pm

Při návštěvě Bruselu jsme měli jeden den volna, ale nechtělo se nám dlouze cestovat. Zvolili jsme si Lovaň, díky spoustě kladných ohlasů na internetu.

Do Londýna na nákupy

16/08/2019 5:03 pm

Londýn a nákupy Je opravdu reálné letět do Londýna jen na nákupy? Vždyť je to do Londýna nějakých 1200 km. Vyplatí se to? – Toto jsou otázky, které si pokládá mnoho lidí. Pojďme se tedy zaměřit na nákupy v Londýně, zda to je vůbec možné. Jak to je s letenkami? V současné době je několik leteckých společností, které […]

Follow us on Instagram