english czech

Brusel

Vydáno dne 27/08/2019 v 12:42 pm

Před mojí první návštěvou tohoto evropského města jsem si přečetla plno článků jaký Brusel je, co tam člověk najde a taky o tom, co ve městě navštívit. Bohužel jsem se kolikrát dočetla plno negativních ohlasů a to právě kvůli nepořádku v ulicích. Přesto mne to do Bruselu velmi lákalo. Chtěla jsem stát pod Atomiem a také jsem si přála vidět sochu malého nestydy, který čůrá na veřejnosti.

Už při příjezdu do města mne zaujaly domy z klasických cihel. Připomněly mi můj oblíbený Londýn. Pravdou je, že v odlehlých ulicích byl místy nepořádek a kolikrát mi to připomínalo východní Londýn, ale centrum města bylo uklizené.

Přemýšlíte, zda jet, či nejet do Bruselu? Po přečtení tohoto článku Vás to možná inspiruje ke koupi letenek. Tohle kosmopolitní město má turistům co nabídnout. O tom jsme se přesvědčili hned první den, kdy jsme se vypravili do centra.

Jak se dostat z ČR do Bruselu?

Z Prahy létá denně několik linek. Nejlevnější letenky nabízí Ryanair, který létá na letiště do Charleroi. Let trvá zhruba 1h a 30 min. Odsud se dostanete při včasné koupi jízdenky od 5 Euro za osobu do centra Bruselu s autobusy Flibco.com. Cesta trvá přibližně hodinu do centra Bruselu. Nebo můžete letět z Prahy přímým letem na bruselské letiště, odkud se dostanete do centra za 20 minut vlakem.

Ubytování

Ubytování hledáme většinou přes booking a ideálně nějaký hotel se snídaňovým bufetem. Brusel je ale poněkud drahý a tak jsme si našli byt o 3 pokojích, se společnou koupelnou i kuchyní. V kuchyni jsme si mohli připravit snadno něco k snídani i k večeři. Ubytování nás vyšlo na 450kč na osobu na noc. Jako další variantou ubytování je Couchsurfing nebo Airbnb.

Co v Bruselu určitě navštívit?

Co by člověk při návštěvě neměl vynechat je náměstí Grande-Place, které kolem dokola zdobí nádherné historické budovy. Nejvíce obdivovanou budovou, jak už to asi bývá skoro na každém náměstí, je radnice. Tu bruselskou bych řadila mezi skvosty architektury a to díky impozantní věži.

Z náměstí jsme se vydali hledat čůrající sochy – holčičky, pejska a nakonec i chlapečka. Během prvního dne jsme ještě stihli navštívit katedrálu sv. Machaela a sv. Guduly, Justiční palác a Halle Gate, kde je muzeum historie a také krásný park.

Fotka Brusel č. 6

Během druhého dne jsme se vypravili ke královskému paláci a prošli jsme si přilehlý park. Cestou jsme prošli přes Mont des Arts. Naše kroky dále vedly do návštěvnického centra Evropského parlamentu (https://www.europarl.europa.eu/visiting/cs/homepage/pageContent-area/offer/parlamentarium.html). Vstup je zdarma a dozvíte se něco od historie, jak to všechno začalo, až po současnost.

Nedaleko od parlamentária, v parku Parc du Cinquantenaire, se nachází Vítězný oblouk. Je to nádherné místo stvořené pro procházky.

Fotka Brusel č. 8

Prohlídku města jsme zakončili u Atomia. Poblíž Atomia můžete navštívit Mini Europe, kde si můžete prohlédnout zmenšeniny budov z různých měst Evropy. Krásná procházka byla po Osseghem Parku, kde jsme došli až k branám Královského hrad v Laekenu.

Fotka Brusel č. 9

Fotka Brusel č. 10

Co ochutnat v Bruselu?

Vafle

 Všudypřítomné kavárny lákají návštěvníky k posezení na tradiční vafle. I my jsme se nechali zlákat a usadili se v jedné kavárně. Jak jsme zjistili o něco později, při potulce centrem, tak ta vafle v kavárně byla docela obyčejná a ničím výrazná. Byla jen se šlehačkou. To ale u sochy čůrajícího chlapečka to byla jiná podívaná na vafle. Ve výlohách se na vás smálo hned několik nádherně nazdobených vaflí. Jedna byla se šlehačkou, jahodami a jahodovou polevou, druhá zase zdobená šlehačkou a čokoládou, jiné byly s karamelem, ovocem či zmrzlinou. Jedinou nevýhodou, že v těchto továrničkách nebylo posezení a tak jsme dostali vafli do mističky s sebou.

Fotka Brusel č. 11

Pralinky a čokoláda

V centru narazíte na plno obchůdků s pralinkami a čokoládou. Mezi ty nejlepší značky patří Leonidas a Neuhaus. Pralinky a čokolády jsou výtečné, tak nezapomeňte koupit Vašim nejbližším jako dárek z cesty.

Hranolky

Možná jste to nevěděli, stejně jako mi, ale hranolky se podle všeho zrodili právě v Belgii. Jak jsme se dověděli od místních, tradiční hranolky jsou ručně krájené, silnější hranolky a smaží se prý na dvakrát, to aby byli více křupavé. Místní hranolky se podávají s různými druhy omáček.

Pivo

Belgie je velmocí piva. Spousta hospod má v nabídce i více než 15 druhů piv. Ochutnat můžete tmavé, světlé, ovocné nebo i s různými příchutěmi – např. vanilky, zázvoru, medu, aj. Místní piva jsou silnější, mívají v sobě větší obsah alkoholu. K pivu se hodí sýry, tak určitě ochutnejte nějaký z místních produktů.

Čas všude stejně rychle utíká a bohužel i nám výlet v Bruselu rychle utekl. Byly to dva nádherné dny plné zážitků. Pevně věřím, že se sem alespoň ještě jednou podíváme.

Inspiroval Vás tento článek? Budeme rádi za jeho sdílení 🙂

Follow us on Instagram